Якщо дослідити, звідки в Україну прийшов тютюн, походження слова стає зрозумілим — паління поширилося спочатку у середовищі козаків, а потім вже селян та містян. Культура куріння люльки поширилася на українські землі з Туреччини. Тому більшість слів, що були пов'язані з цією звичкою, мають турецьке походження.
Згідно за словниками, тютюн — це і рослина, і сировина для куріння, ку з цієї рослини отримують. Ще на початку минулого століття в українській мови використовувалося і запозичене з французької мови слово «табак» — для більшості видів цієї сировини, у той час як тютюном називали тільки один вид («махорку»). Проте з розвитком промислового виробництва сигарет, махорка як менш якісна тютюнова сировина з високим вмістом нікотину втратила популярність, тож тепер для позначення всієї сировини використовується слово «тютюн».
Куріння тютюну в Україні стало поширюватися ще в XVII столітті. Розповсюдженню цієї звички сприяла поява люльки. Це слово, до речі, також прийшло з турецької мови, це похідна від слова «труба». Цікаво, що турецькою паління називалося «тютюн ічмек», що можна перекласти як «пити дим». Це пояснює походження слова «тютюн» в українській мові. Пов'язані з палінням слова «чубук» та «капшук» (тобто кисет) також мають турецьке походження.
Спершу тютюн та навіть самі люльки привозили зі Сходу. Але вже на початку XVIII століття сіяти тютюн почали на Лівобережній Україні. У 1717 році в Охтирці навіть збудували тютюнову фабрику, що мала своє плантацію. Вирощували самосад, часто махоркові сорти. Та щоб позбутися неприємного запаху у тютюнову суміш додавали запашні трави, наприклад, любисток та м'яту. Тому козацький тютюн на сучасний лад можна назвати складним крафтовим продуктом.
І попри турецьке походження слова «тютюн» поступово ця культура стала українською. Цю рослину зараз вирощують у південних та західних областях, офіційно зареєстровані власні українські сорти, у тому числі різновиди Берлі.
Популярність куріння можна пояснити дією головної речовини тютюну — нікотину. Вона відноситься до алкалоїдів, а до цього класу налеєать і такі речовини як, наприклад, морфін. Нікотин діє як стимулятор нервової системи, він провокує підвищення рівня дофамину, а тому й відчуття задоволення. Проте нікотин викликає залежність.
Коли вчені дослідили тютюн, хімічний склад його виявився доволі складним. Тютюн як сировина для сигарет містить:
Тютюн містить й інші алкалоїди, але у меншій кількості.
Популярність куріння обумовлена не тільки дофаміном, що синтезується під впливом нікотину. Є також культурна традиція і соціальний фактор. Декілька століть паління в усіх європейських країнах було важливим соціальним ритуалом, коли воно супроводжувало бесіди та зустрічі як у фешенебельних клубах, так і у демократичних кав'ярнях та шинках. В Україні воно також було і залишається часткою соціального життя, засобом для полегшення комунікації, рисою, що підкреслює належність до певної групи. Проте зараз більше уваги приділяється якості тютюнової сировини та активно розвивається культура створення споживачами власних сумішей та сигарет-самокруток. Купити все необхідне для цього за доступними цінами можна у нашому інтернет-магазині Taba.