Щойно зібране листя тютюну непридатне для вживання само по собі. Ферментація табака — це процес підготовки цього листя, під час цієї процедури воно піддається впливу тепла, змінює колір та рівень вологості. І це дозволяє усунути зайву гіркоту, притаманну рослині, та надати сировині приємного запаху. Ферментація тютюну в домашніх умовах також можлива, і для цього навіть не буде потрібним спеціальне обладнання.
Ферментація — це процес, коли під впливом певних зовнішніх факторів відбувається руйнування органічних речовин та синтез неорганічних сполук та летких ефірів. Це складний хімічний процес, якому передує ретельна підготовка. Адже листя треба перебрати, відкинути те, що має дефекти, перевірити, щоб сировина мала приблизно однаковий розмір, ступінь зрілості.
Ферментація тютюну в домашніх умовах потрібна для того, щоб листя стало можна було вживати для паління. Під час цього хімічного процесу воно змінить свій колір на коричневий, набуде більш м'якого смаку через руйнування агресивних речовин.
Сушіння листя тютюну дозволяє:
Але треба правильно підготувати сировину, а також дотримуватися правил у процесі сушіння.
Ті, хто планує обробляти великі обсяги тютюну, можуть придбати спеціальну ферментаційну шафу. Та якщо це невелика кількість, можна використовувати простіші способи ферментації тютюну. Це можна робити навіть просто у приміщенні, або використовувати для цього духовку, мультиварку чи мікрохвильову піч.
Це найпростіший спосіб приготування тютюну. Все відбувається так само, як у спеціальних печах на великому виробництві. Треба тільки пам'ятати, що:
Прогрівають листя у духовці протягом 2-4 годин. Цю процедуру потрібно повторювати протягом 5-7 днів. Стан тютюнової маси треба перевіряти регулярно, щоб уникнути пересихання. За потреби його зволожують. Ферментація на тютюну вважається завершеною, коли листя набуває м'якості та темного кольору.
Ферментація тютюну можлива і з використанням пресу, та вона потребує більше часу. Процес буде тривати 1-3 місяці, залежно від сорту та умов ферментації. Рекомендується сушити листя під пресом у дубових діжках для отримання приємного запаху. Під тиском руйнуються кліткові структури, листя стає м'яким та еластичнім, підвищується рівень цукрів та зменшується кількість нікотину.
Існують різні способи сушіння тютюну. Якщо ви прихильник натуральних методів, можна залишити листя сушитися у банках під прямим сонячним промінням. Тютюнове листя треба підготувати, спершу трохи підсушивши і нарізавши його як для духовки. Щоб посилити дію сонячного проміння, можна поставити банку на металевий лист. Проте цей спосіб займає більше часу, ніж ферментація у духовці. Банку виставляють на сонце на 10 днів, але процес може тривати і до 30 днів. Тютюнову масу треба регулярно виймати з банки, а стінки ємності протирати, щоб не було конденсату.
Цей спосіб дозволяє отримати швидкий результат за рахунок більш інтенсивного теплового впливу. Тютюн також треба підготувати, а потім скласти у скляну банку, закрити герметично металевою кришкою та нагрівати на водяній бані. Це треба робити протягом 2-4 годин на добу і повторювати маніпуляцію протягом 3-7 днів.
Після ферментації тютюнову масу слід знову підсушити. Оптимальна вологість складає 10–12%. Це важливо для подальшого зберігання тютюну. Для сушки листя можна залишити розложеним на металевих листах або на папері у сухому місці з хорошою вентиляцією. Готовий тютюн треба зберігати в герметичних ємностях чи скляних банках.
Ферментація — тривалий процес. Щоб уникнути його, купуйте вже готовий якісний тютюн популярних сортів. Великий вибір такого тютюну в Україні пропонує наш інтернет-магазин Taba.